Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea s-a calificat în finala de la Istanbul

Sorana Cîrstea s-a calificat în finala de la Istanbul

24 Apr 2021   •   19:03

Sorana Cîrstea (31 ani, 67 WTA) a învins-o pe ucraineanca Marta Kostyuk (19 ani, 85 WTA) cu scorul de 6-4 6-4 și s-a calificat în finala turneului de la Istanbul. Meciul a durat 84 de minute.

„Sunt foarte fericită, e prima finală din sezon. E pe zgură, la primul meu turneu din sezonul din acest an. Au fost condiții dificile, vânt, ploaie, dar au fost pentru toată lumea. A fost un meci complicat. Marta a jucat bine, dar sunt mulțumită că voi juca finala de mâine”, a declarat Sorana Cîrstea.

Ea a câștigat rapid primul set, luând încă la debut două break-uri și deprinzându-se la 4-0. Chiar dacă a mai pierdut un game pe propriul serviciu, românca și-a adjudecat setul cu 6-4.

Setul secund a fost ceva mai disputat, Kostyuk conducând 1-3. În primele 5 game-uri cele două sportive au făcut 4 break-uri, câte două de fiecare parte.

Sorana Cîrstea a întors apoi soarta setului, deprinzându-se la 5-3 și impunându-se cu 6-4.

Pentru accederea în finală, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 16.398 USD și 180 puncte WTA.

Românca o va întâlni în ultimul act pe belgianca Elise Mertens (17 WTA).