Jurnalul.ro Sport Sporturi România a câștigat medaliile de aur și argint la Balcanicele de tenis de masă

România a câștigat medaliile de aur și argint la Balcanicele de tenis de masă

17 Sep 2021   •   10:01
Sursa foto: FRTM/facebook

Echipa feminină a României a câștigat, joi, medalia de aur iar cea masculină a obținut medalia de argint la a 46-a ediție a Campionatelor Balcanice de tenis de masă pentru seniori de la Albena (Bulgaria).

Echipa feminină, alcătuită din Irina Ciobanu, Adina Diaconu, Andreea Dragoman şi Alina Zaharia, a câştigat cu 3-0 toate cele patru meciuri, cu Turcia, Bulgaria, Albania şi Bosnia-Herţegovina. Bulgaria s-a clasat pe locul doi, urmată de Turcia.

Echipa masculină, alcătuită din Alin Spelbuş, Alexandru Manole, Cristian Chiriţă a câştigat meciurile cu Bulgaria 3-0, Italia 3-2, Albania 3-0, Serbia 3-0. A fost învinsă în finală de Turcia cu 3-1. Serbia a obţinut bronzul.

Campionatele Balcanice continuă, vineri, cu întrecerile individuale.