Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! AcceptX
×

DA, ACCEPT

JO Tokyo 2020: China a câștigat aur și argint în finala olimpică la bârnă. Simone Biles a luat bronzul

03 Aug 2021

Gimnastele chineze Guan Chenchen (16 ani) și Tang Xijing (18 ani), au câștigat medaliile de aur și argint în finala olimpică a probei la bârnă, de la JO de la Tokyo 2020. Gimnasta americană a reușit să obțină medalia de bronz, după ce se retrăsese din toate celelalte finale.

Guan Chenchen (16 ani) este noua campioană olimpică a probei de bârnă de la turneul de gimnastică feminină de la Jocurile Olimpice. Ea obținuse cel mai bun punctaj în calificări și a evoluat ultima în concurs, obținând 14.633, cu care s-a clasat prima. Cu toate că a avut unele mici ezitări pe bârnă, Guan Chenchen a depășit-o pe compatrioata ei Tang Xijing, care a făcut un exercițiu punctat cu 14.233.

Locul 3 pe podium este ocupat de sportiva americană Simone Biles, al cărei exercițiu a fost punctat cu 14.000.

Mediafax

Ultima oră
Alte titluri din: Sporturi
România a câștigat medaliile de aur și argint la Balcanicele de tenis de masă România a câștigat medaliile de aur și argint la Balcanicele de tenis de masă
Liga Campionilor la handbal: Dinamo a debutat cu victorie de senzaţie, 32-29 cu Kielce Liga Campionilor la handbal: Dinamo a debutat cu victorie de senzaţie, 32-29 cu Kielce
Mai multe titluri din: Sporturi
Antena3.ro Angajări Poliţia de Frontieră 2021. Sute de posturi prin încadrare directă
Libertatea.ro Ce factori cresc riscul să faci COVID-19 chiar dacă ai fost vaccinat complet
A1.ro Asia Express - Drumul Împăraților. Care sunt regulile din sezonul 4 pe care trebuie să le respecte concurenții
Observator.ro LOTO 6/49 - joi 27 mai 2021. Avem numerele câștigătoare la tragerile loto