×

DA, ACCEPT

Halep a luat cu 10 euro mai puţin decât Djokovic, la Roma

22 Sep 2020

Simona Halep a câştigat pentru prima oară turneul de la Roma, dar n-a fost premiată la fel ca Novak Djokovic.

Simona a încasat cu 10 euro mai puţin decât câştigătorul de la simplu masculin.

Dacă organizatorii turneelor de Grand Slam au decis să dea acelaşi cec la ambele categorii, cei de la Foro Italico au fost criticaţi pentru această decizie ciudată.

Până anul trecut, diferenţa a fost imensă. În 2019, Rafael Nadal a luat aproape de două ori mai mult decât învingătoarea de la fete, Karolina Pliskova.

Anul acesta, diferența dintre Halep și Djokovic a fost de zece euro.

Simona Halep a câştigat turneul de la Roma, după ce Pliskova s-a retras în al doilea set al finalei, iar Novak Djokovic l-a învins pe Diego Schwartzmann în finala masculină (7-5, 6-3).

(sursa: Mediafax)

Ultima oră
Alte titluri din: Sporturi
Tenis: Daniil Medvedev a câștigat Turneul Campionilor Tenis: Daniil Medvedev a câștigat Turneul Campionilor