Jurnalul.ro Sport Sporturi Formula 1: Lewis Hamilton pleacă din pole-position în Marele Premiu de la Imola

Formula 1: Lewis Hamilton pleacă din pole-position în Marele Premiu de la Imola

17 Apr 2021   •   16:46

Lewis Hamilton (Mercedes AMG) va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Imola, a doua cursă a Campionatului Mondial de Formula 1 din 2021. Al doilea va pleca Sergio Perez (Red Bull), iar al treilea va pleca Max Verstappen (Red Bull).

Lewis Hamilton a fost cronometrat cu 1:14.411 și l-a devansat pe Sergio Perez de la Red Bull pentru doar 35 de miimi de secundă. Max Verstappen s-a clasat pe poziția a treia, la o diferență de 78 de miimi de secundă în raport cu Hamilton.

Pentru Hamilton va fi a 99-a plecare din pole-position, duminică, în Marele Premiu Emilia-Romagna de la Imola.

Cursa de la Imola este a doua cursă a sezonului din Formula 1. Prima cursă, care a avut loc la Bahrain, a fost câștigată de Lewis Hamilton.