Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! AcceptX
×

DA, ACCEPT

Victorie senzațională pentru România U21 în fața Ungariei U21. Pașcanu a înscris golul decisiv

27 Mar 2021

România U21 a învins Ungaria U21 cu scorul 2-1, în cadrul etapei a doua a grupei A din cadrul turneului final al CE de tineret, faza grupelor, care are loc între 24 -31 martie în Ungaria şi Slovenia.  Golurile echipei antrenate de Adrian Mutu au fost înscrise de Mățan și Pașcanu. Ungaria a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Tricolorii mici au reușit sâmbătă seara să învingă în cel de al doilea meci de la Campionatul European U21 echipa de tineret a Ungariei cu scorul de 2-1.

În prima repriză cele două echipe au jucat pe contre, înregistrându-se ocazii importante la ambele porți. Andrei Vlad a avut două intervenții providențiale la șuturile maghiarilor, respingând de fiecare dată in extremis de la vinclu.

Tricolorii au ratat la rândul lor deschiderea scorului, de două ori prin Moruțan și o dată prin Ganea.

În minutul 42 maghiarii au rămas în 10 oameni, după ce Szoke a fost eliminat după al doilea cartonaș galben.

În minutul 50 arbitrul partidei a refuzat un penalty, în urma unui fault asupra lui Ciobanu. Maghiarii au deschis scorul în minutul 56 prin Csonka.

Replica tricolorilor dă rezultate în minutul 69, când Alexandru Mățan a driblat doi adversari și a șutat la colțul lung., pentru 1-1.

Golul victoriei i-a aparținut lui Alex Pașcanu, care a marcat din careul mic, la capătul unui corner.

Vlad a avut o intervenție decisivă în ultimul minut de joc și România a învins cu 2-1, acumulând 4 puncte în clasamentul grupei.

Ultima oră
Alte titluri din: Fotbal international
Manchester United a devenit campioana Angliei, după înfrângerea cu Leicester Manchester United a devenit campioana Angliei, după înfrângerea cu Leicester
Nicușor Dan: Pregătirea gazonului pentru EURO 2020 este în grafic Nicușor Dan: Pregătirea gazonului pentru EURO 2020 este în grafic
Mai multe titluri din: Fotbal international
Antena3.ro S-a aflat cine a denunțat-o pe Elena Udrea în dosarul genții cu aproape 4.000.000 de dolari
Libertatea.ro Cazul ursului Arthur. „Furtuna de rahat” abătută asupra Riegersburgului
A1.ro "Porecla" inedită pe care i-a pus-o Gina Pistol fiicei sale, Josephine. Momentul haios în care a surprins-o pe micuță
Observator.ro Evaluare Naţională 2021. Elevii de clasa a VI-a susţin astăzi proba la Limbă şi Comunicare