Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Linz

13 Oct 2017

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe rusoaica Natalia Vihlianţeva, cu 7-6 (14), 6-4.

Cîrstea (27 ani, 37 WTA), a cincea favorită a competiţiei, s-a impus după două ore şi 11 minute de joc în faţa rusoaicei de 20 de ani, aflată pe locul 69 în lume.

Sorana a reuşit 9 aşi în acest meci, faţă de doar unul realizat de Vihlianţeva, ambele jucătoare având câte 2 duble greşeli.

Cîrstea a salvat nu mai puţin de cinci mingi de set în tiebreak-ul primului act, câştigat cu 16-14. În setul secund, rusoaica a luat primul ghem, iar apoi românca s-a desprins la 4-1. Vihlianţeva a redus ecartul, la 4-3, dar Cîrstea şi-a fructificat avantajul break-ului şi s-a impus cu 6-4.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 4.758 euro şi 60 de puncte WTA, urmând să joace vineri, în sferturi, cu principala favorită, Magdalena Rybarikova (Slovacia), care a trecut de Carina Witthoeft (Germania), cu 7-6 (4), 6-3.

Cîrstea a câştigat singurul meci cu Rybarikova, în 2008, în semifinale la Taşkent, când adversara a abandonat după ce a pierdut primul set cu 3-6.

Tot vineri, Mihaela Buzărnescu, venită din calificări, o va înfrunta în sferturi pe elveţianca Belinda Bencic.

Alte rezultate înregistrate joi în optimi:
Viktorija Golubic (Elveţia) - Viktoria Tomova (Bulgaria) 4-6, 6-4, 6-1
Johanna Larsson (Suedia) - Varvara Lepchenko (SUA) 6-2, 6-3
Barbora Strycova (Cehia/N. 2) - Jana Fett (Croaţia) 2-6, 6-3, 6-3

Ultima oră
Alte titluri din: Sporturi
Declarație SURPRINZĂTOARE a lui Darren Cahill. Va fi ultimul an cu Simona Halep? Declarație SURPRINZĂTOARE a lui Darren Cahill. Va fi ultimul an cu Simona Halep?
Turneul Campioanelor. Grupă de FOC pentru Simona Halep Turneul Campioanelor. Grupă de FOC pentru Simona Halep
Mai multe titluri din: Sporturi
Antena3.ro Mihai Voropchievici, horoscopul runelor pentru 22-28 octombrie
Libertatea.ro Un tânăr sărac a fost gonit de la restaurant. După o oră s-a întors, iar chelnerii au amuțit
A1.ro Lovitură pentru toți românii care au termopane și centrală în case. Legea îi obligă să aplice câteva modificări. Dacă nu acceptă, rămân fără gaze
IncomeMagazine.ro ATENTIE! Se prabuseste statia ORBITALA chineza Tiangong-1!