Jurnalul.ro Sport Fotbal international Preliminariile EURO 2016: Ungaria - România 0-0 (final)

Preliminariile EURO 2016: Ungaria - România 0-0 (final)

04 Sep 2015   •   21:19
Preliminariile EURO 2016: Ungaria - România  0-0 (final)
Sursa foto: Foto: MTI

Naţionalele de fotbal ale Ungariei şi României au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, pe Groupama Arena din Budapesta, în preliminariile EURO 2016 la fotbal.

România a dominat jocul, dar nu a reuşit să câştige, după cum nici în tur (1-1) nu s-a putut impune, în ciuda faptului că a controlat meciul în cea mai mare parte a sa.

Pe un gazon prost, tricolorii au controlat meciul încă din start şi prima situaţie de poartă s-a ivit în minutul al doilea, când Keşeru a bătut o lovitură de la peste 30 de metri, dar balonul s-a dus pe lângă ţintă. Oaspeţii au replicat şi în minutul 5 au beneficiat şi ei de o fază fixă, iar Dzsudzsak a trimis destul de aproape de poartă.

România a dominat jocul, însă fără a crea pericol la poarta ''veteranului'' Kiraly (39 ani). Nikolic (16) a trecut cu capul pe lângă centrarea lui Stieber, după care tricolorii au expediat primul şut pe poartă, prin Keşeru (21), de la 18 metri, prins de Kiraly.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Szalai (36) care a prins un şut foarte bun de la 25 metri, dar Tătăruşanu a scos formidabil de la păianjen.

Echipa lui Anghel Iordănescu a reuşit o acţiune frumoasă în minutul 39, când Sânmărtean a conlucrat bine cu Torje, acesta a pătruns, iar şutul său a fost deviat în corner. Tricolorii au cerut penalty în min. 41, când Papp a acuzat că a fost busculat în careu, la un corner.

Ungaria are oportunitate notabilă în debutul reprizei secunde, când arbitrul a acordat uşor fault pentru gazde, iar Guzmics a trimis peste poartă cu capul după lovitura liberă a lui Dzsudzsak (50). Stieber l-a testat pe Tătăruşanu cu un şut din afara careului (51), dar goalkeeper-ul Fiorentinei a fost la post.

Acţiune periculoasă a României (61), Hoban l-a găsit bine pe Keşeru, dar atacantul nostru a fost blocat în marginea careului.

Keşeru (69) a ratat o bună situaţie de gol, şutând peste poartă din lovitură liberă de la 17 metri. Torje a fost şi el aproape de gol, dar şutul său a fost respins in extremis de portar (79). Budescu a bătut bine o lovitură liberă din unghi, dar balonul a ocolit de puţin bara a doua a porţii adverse (81). Asediul tricolorilor a continuat, dar Keşeru a prins mingea cu exteriorul şi balonul a ocolit poarta (85).

România ar fi meritat victoria, atât pentru ocaziile de gol, cât şi pentru posesia superioară (61% la pauză şi 58% la final).

Tricolorii, care vor juca luni, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu Grecia, în alt meci important din Grupa F a preliminariilor, au pierdut pentru moment primul loc în grupă, dar rămân cu şanse mari de calificare la turneul final.

România nu a pierdut în ultimele sale zece meciuri cu Ungaria, iar echipa nu a încasat gol în acest al treilea mandat al lui Iordănescu.

Ungaria - România 0-0
Budapesta, Groupama Arena: 20.000 spectatori
Preliminariile EURO 2016 - Grupa F

Au evoluat echipele:
Ungaria: 1. Gabor Kiraly - 5. Attila Fiola, 23. Roland Juhasz (20. Richard Guzmics, 25), 4. Tamas Kadar, 3. Leandro - 18. Zoltan Stieber (19. Tamas Priskin, 88), 6. Akos Elek, 8. Daniel Tozser, 7. Balazs Dzsudzsak (căpitan) - 9. Adam Szalai, 17. Nemanja Nikolic (11. Krisztian Németh, 70). Selecţioner: Bernd Storck.
Rezerve neutilizate: 22. Adam Bogdan, 12. Denes Dibusz - 21. Vilmos Vanczak, 2. Adam Lang, 15. Predrag Bosnjak, 14. Gergo Lovrencsics, 13. Zsolt Kalmar, 10. Adam Bodi, 16. Adam Nagy.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheş, 21. Dragoş Grigore, 3. Răzvan Raţ (căpitan) - 18. Andrei Prepeliţă, 5. Ovidiu Hoban - 22. Adrian Popa (7. Alexandru Chipciu, 69), 17. Lucian Sânmartean (20. Constantin Budescu, 78), 11. Gabriel Torje (10. Alexandru Maxim, 90) - 13. Claudiu Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung Jr - 15. Dorin Goian, 16. Alexandru Măţel, 14. Iasmin Latovlevici, 4. Cosmin Moţi, 8. Claudiu Bumba, 19. Florin Andone, 9. Denis Alibec.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenţi: Mark Borsch, Stefan Lupp; arbitri asistenţi adiţionali: Bastian Dankert, Marco Fritz; arbitru de rezervă: Rafael Foltyn (toţi din Germania)
Observator UEFA pentru arbitri: Luciano Luci (Italia)
Cartonaşe galbene: Popa (21), Tozser (48), Chiricheş (50), Szalai (62), Keşeru (62), Leandro (68), Chipciu (72).

Selecţionerul echipei de fotbal a României, Anghel Iordănescu, aliniază în meciul cu Ungaria o formulă cu Tătăruşanu în poartă, cu Papp, Dragoş Grigore şi Raţ titulari în apărare, în timp ce perechea de mijlocaşi defensivi este formată din Hoban şi Prepeliţă.

Atacantul central al tricolorilor este Keşeru, care va fi sprijinit de tripleta alcătuită din Popa, Sânmărtean şi Torje. Nu lipseşte nici Chiricheş, titularizat în centrul apărării în ciuda problemelor medicale pe care le-a avut în ultimele zile.

Echipele de start.
Ungaria: 1. Gabor Kiraly - 5. Attila Fiola, 23. Roland Juhasz, 4. Tamas Kadar, 3. Leandro - 18. Zoltan Stieber, 6. Akos Elek, 8. Daniel Tozser, 7. Balazs Dzsudzsak (căpitan) - 9. Adam Szalai, 17. Nemanja Nikolic. Selecţioner: Bernd Storck.
Rezerve: 22. Adam Bogdan, 12. Denes Dibusz - 21. Vilmos Vanczak, 20. Richard Guzmics, 2. Adam Lang, 15. Predrag Bosnjak, 14. Gergo Lovrencsics, 13. Zsolt Kalmar, 10. Adam Bodi, 16. Adam Nagy, 19. Tamas Priskin, 11. Krisztian Németh.
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Paul Papp, 21. Dragoş Grigore, 6. Vlad Chiricheş, 3. Răzvan Raţ (căpitan) - 18. Andrei Prepeliţă, 5. Ovidiu Hoban - 22. Adrian Popa, 17. Lucian Sânmartean, 11. Gabriel Torje - 13. Claudiu Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung Jr - 15. Dorin Goian, 16. Alexandru Măţel, 14. Iasmin Latovlevici, 4. Cosmin Moţi, 10. Alexandru Maxim, 7. Alexandru Chipciu, 8. Claudiu Bumba, 19. Florin Andone, 9. Denis Alibec, 20. Constantin Budescu.