Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Umilințe și surprize în partidele din etapa a cincea

Liga Campionilor. Umilințe și surprize în partidele din etapa a cincea

25 Noi 2015   •   08:20

FC Barcelona a surclasat-o pe AS Roma cu scorul de 6-1, marţi seara, pe Camp Nou, într-o partidă din etapa a cincea a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Partida, care a consemnat revenirea vedetei Leo Messi (autor a două goluri) pe gazon după o absenţă de două luni cauzată de accidentare, a parafat câştigarea grupei de către catalani. Barcelona a făcut spectacol şi putea câştiga şi mai clar. Neymar şi Dzeko au ratat penalty-uri în acest meci.

Arsenal a dispus la scor de forfait (3-0) de Dinamo Zagreb, la care fundaşul român Alexandru Măţel a fost integralist. ''Tunarii'' şi-au luat astfel revanşa după eşecul din tur şi au revenit în cărţi pentru optimile de finală, Olympiakos fiind întrecută cu 4-0 de Bayern.

Dinamo Kiev a produs surpriza la Porto, unde s-a impus cu 2-0 şi a produs prima înfrângere ''dragonilor''. Chelsea (4-0 cu Maccabi Tel Aviv), Porto şi Dinamo Kiev sunt în cărţi pentru optimi, cum şi în Grupa A trei echipe, Roma, Leverkusen şi BATE Borisov au şanse la locul doi.

Debutanta KAA Gent a reuşit şi ea o victorie neaşteptată, cu 2-1 la Lyon, punctând în prelungiri, după ce francezii au controlat categoric repriza secundă. Campioana Belgiei a urcat pe locul al doilea în clasament, după Zenit.

Doar cinci echipe sunt virtual calificate în optimi: FC Barcelona, Bayern, Manchester City, Real Madrid şi Zenit.

Rezultate:
Marţi 24 noiembrie:
Grupa E
FC Barcelona - AS Roma 6-1
Au marcat: Luis Suarez 15, 44, Lionel Messi 18, 60, Gerard Pique 56, Adriano 77, respectiv Edin Dzeko 90+1.
Neymar (FC Barcelona) a ratat un penalty în min. 77.
Edin Dzeko (AS Roma) a ratat un penalty în min. 82 (a apărat Andre ter Stegen).

BATE Borisov - Bayer Leverkusen 1-1
Au marcat: Mihail Gordeiciuk 2, respectiv Admir Mehmedi 68.

Arsenal Londra - Dinamo Zagreb 3-0
Au marcat: Mesut Oezil 29, Alexis Sanchez 33, 69.

Bayern Munchen - Olympiakos Pireu 4-0
Au marcat: Douglas Costa 8, Robert Lewandowski 16, Thomas Muller 20, Kingsley Coman 70.
Cartonaş roşu: Holger Badstuber (Bayern) 53.

Maccabi Tel Aviv - Chelsea Londra 0-4
Au marcat: Gary Cahill 20, Willian 73, Oscar 77, Kurt Zouma 90.
Cartonaş roşu: Tal Ben Haim (Maccabi) 41.

FC Porto - Dinamo Kiev 0-2
Au marcat: Andrei Iarmolenko 36 - penalty, Derlis Gonzalez 64.

Olympique Lyon - KAA Gent 1-2
Au marcat: Jordan Ferri 7, respectiv Danijel Milicevic 32, Kalifa Coulibaly 90+5.

Zenit Sankt Petersburg - Valencia CF 2-0
Au marcat: Oleg Şatov 15, Artem Dziuba 74.
Cartonaş roşu: Ruben Vezo (Valencia, 80).