CFR Cluj - Dinamo București 1-0. Petrescu a câștigat primul duel cu Contra

10 Aug 2017

CFR Cluj a învins Dinamo în Gruia cu scorul de 1-0, în etapa a cincea a Ligii 1, într-un meci în care căpitanul Camora și Culio au fost eliminați în ultimele 10 minute. Clujenii au ajuns astfel la 300 de victorii pe prima scenă a fotbalului românesc.

Soarta meciului a fost decisă de golul marcat de argentinianul Juan Emanuel Culio (37), dintr-un penalty controversat, acordat de arbitrul George Găman pentru un presupus henţ în careu al lui Ionuţ Nedelcearu.

CFR Cluj a terminat meciul cu doi oameni mai puţin, Mario Camora fiind eliminat în min. 83 pentru o intrare brutală la compatriotul său Filipe Nascimento (ex-CFR Cluj), în timp ce Culio a primit al doilea cartonaş galben în prelungiri (90+2), pentru fault asupra lui Valentin Costache.

CFR Cluj a dominat prima repriză, în timp ce Dinamo a fost mai bună în partea secundă a jocului.

Gazdele au avut oportunităţi de gol prin Ovidiu Hoban (13), care a trimis puţin pe lângă poartă din foarfecă, Paulo Vinicius (31), care a reluat cu capul pe lângă poartă, după un corner, şi prin dinamovistul Katsikas (45), care a fost aproape de autogol. Singura ocazie din partea a doua a fost cea din minutul 75, când Nouvier a fost aproape să trimită în plasă de lângă Penedo şi Romera.

Dinamo a avut o ocazie bună în prima repriză, dar Camora a respins de pe linie mingea expediată cu capul de Rivaldinho (23). Diogo Salomao (48) a ratat singur cu portarul Cosmin Vâtcă, portarul clujenilor reţinând şutul portughezului în min. 59. Steliano Filip a ratat cea mai mare ocazie a lui Dinamo, trimiţând peste poartă din poziţie ideală (74). Vâtcă a fost la post şi în min. 79, la reluarea lui Costache.

CFR Cluj rămâne neînvinsă în campionat şi ocupă locul al doilea, în timp ce Dinamo a suferit al doilea eşec.

Dinamo venea după trei partide fără înfrângere la Cluj.

FC CFR 1907 Cluj - FC Dinamo Bucureşti 1-0 (1-0), Stadion "Dr. Constantin Rădulescu" - Cluj-Napoca
A marcat: Juan Emanuel Culio (37 - penalty).
Cartonaşe roşii: Mario Camora (CFR, 83), Juan Emanuel Culio (CFR, 90+2).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Vasile Marinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF
AGERPRES

Ultima oră
Alte titluri din: Fotbal intern
Anunț al lui Nicolae Dică despre Alibec. Când va reveni atacantul la antrenamentele echipei Anunț al lui Nicolae Dică despre Alibec. Când va reveni atacantul la antrenamentele echipei
Declarație SURPRINZĂTOARE a lui Gigi Becali după victoria cu Timișoara: "Echipa nu arată încă așa cum mi-aș dori" Declarație SURPRINZĂTOARE a lui Gigi Becali după victoria cu Timișoara: "Echipa nu arată încă așa cum mi-aș dori"
Mai multe titluri din: Fotbal intern
Antena3.ro Un jurnalist român a mers la familia lui Raed Arafat din Palestina. Detaliul incredibil descoperit în trecutul celebrului doctor
Libertatea.ro Si-a luat gândul de la maritis, dar a făcut un ANUNȚ BOMBĂ! UN COPIL
A1.ro Parlamentarii vor să reintroducă uniforma obligatorie în școli: ”Elevii trebuie să fie, cu toții, la fel!” Proiectul de lege va intra în dezbatere